Belirti Gazetesi

BASIN ULUSLARIN ORTAK SESİDİR!
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TEŞEKKÜR EDERİM

BELİRTİ GAZETESİ, YAYINLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDER.

MİSAFİRLER BAYRAKLI SAYAÇZİYARET SAYISI TOPLAM

ÇİFT GÖZLÜK DEVRİ BİTİYORMU?

ÇİFT GÖZLÜK DEVRİ BİTİYORMU?

Tarih 23 Ekim 2019, 16:08 Editör Aydın YILDIZ

HABER : AYDIN YILDIZ Bilindiği gibi insanların bir çoğu yakın gözlük kullanır. Oysa, yakın gözlüğü ile orta ve uzak mesafe görüşleri aynı olmaz. Bu nedenle en az iki gözlük gerekiyordu. Bu konuda olumlu bir haber geldi.

ÇİFT GÖZLÜK DEVRİ BİTİYORMU?
 
 
HABER : AYDIN YILDIZ
 
 
 
              Bilindiği gibi insanların bir çoğu yakın gözlük kullanır. Oysa, yakın gözlüğü ile orta ve uzak mesafe görüşleri aynı olmaz. Bu nedenle en az iki gözlük gerekiyordu. Bu konuda olumlu bir haber geldi.
   Gözlükçüler  ve Optisyenler Konfederasyonu tarafından Taylan Küçüker imzasıyla yapılan açıklamayı aşağıda yayınlıyorum;
 
Uzak orta yakın görüş aynı camda toplayan
 progressi ve gözlük camlarını güvenle kullanabilirsiniz.
    Farklı diyoptrik güce sahip iki veya daha fazla kısmı bulunan bütün lensler multifokal lensler olarak bilinir. Bilinen en eski multifokal lens bifokaldir.
    Uzak ve yakın için ayrı ayrı gözlük kullanmanın sıkıntısını ortadan kaldırmak için  bifokal gözlük BENJAMİN FRANKLİN(1706-1790) tarafından 1784 yılında yapılmıştır.
 
     Bir bifokal lens iki farklı fokus gücüne sahip ayrı güçteki iki lensi bir lenste toplayıcı optik fonksiyonlu gözlük camıdır. Uzak ve yakın için ayrı ayrı  gözlük kullanmanın çok zor ve sıkıntılı bir işlem olduğu gerçektir. Bifokal in en büyük AVANTAJI iki gözlüğü bire indirgemesidir Bu avantajının yanında yakın görme ile ilgili olumsuzluklar bütünüyle giderilememiştir.
     Bifokal gözlüklerde ORTA GÖRÜŞ mesafesi yoktur.)Add çok fazla ise kas dengesizliklerine ve yüksek diyoptriye yumuşak bir geçiş söz konusu olmadığı için (IMAJ JUMP) GÖRÜNTÜ ATLAMASI’na neden olur. Estetik dezavantaj segmet çizgisi daima kullanıcının 40 yaşı üzerinde olduğunu gösterir.
     Merdiven inip çıkarken özellikle yaşlılarda, kazalara ve gözlüğe uyum zorluğu ortaya çıkmaktadır. Yakın kullanımda daima biraz istenmeyen prizmatik etkide kalınmasına neden olur. Kullanıcının yüzüne uygun bir çerçeve seçilir çerçevenin bütün ayarları ölçü alınmadan yapılmalıdır. Segment yüksekliğinde hata payı 1 mm’dir. (USA STANDARLARI) Çerçeve seçimi progresivve gözlük camlarında olduğu gibi sınırlı değildir. Her türlü çerçeveye tespit edilebilirler. Segment kısmı tamamıyla çerçeve içinde kalacak diye bir zorunluluk yoktur.
      Kişi primer(UZAK) bakışta  tutularak pantoskopik açısı kaybolana dek gözlüğün yüzün dikey düzlemi ile çakışması sağlanır ve sağ , sol pd mesafeleri işaretlenir. Segment yerleşimi için, segment yüksekliğinin ölçülmesi gerekir. Bu da kirpiklerin kökünden çerçevenin en altına kadar olan mesafenin  ölçümü ile olacaktır. Kişi günlük kullanımda, yakın segmenti fazla kullanıyorsa bifokal segmentinin üst hattı alt kirpik hattının bir mm üstünde, uzak yakın eşit kullanılıyorsa alt kirpik hizasında, uzağı fazla kullanıyorsa alt kirpik hizasından 1-2 mm aşağıda tespit yapılır. Bu dezavantajlarından dolayı günümüzde kullanımı son derece azalmış yerini progresive gözlük camları almıştır.
 Progresivve lensler(Çok odaklı gözlük camları)
           Proressive power (güçleri artan) lenslerde, geometrik şekle sahip bir yüzeydeki dioptrik güç, aşağıya doğru düzgün biçimde artmaktadır. Uzak görmedeki netlikten yakın görmedeki netliğe, bir görüntü atlaması olmadan ulaşılır. Bu alanda ilk patent 1924 yılında American Optical tarafından alınmıştır. Çerçeve ile ilgili bütün ayarlar, ölçü alınmadan ve camın tespiti yapılmadan (Plaket, kulak Sap, pantoskopik açı ayarı… vs) yapılmalıdır.  Montaj’dan sonra yapılacak bir ayarlama uzak veya yakın görüşün bozulmasına sebep olur. Çerçevenin yüzü sarmalaması, yanaklara değmeyecek şekilde olması gerekir. Montaj yüksekliği ve Pupilla ölçüleri her göz için ayrı ayrı yapılmalıdır.
           Sağ pupilla mesafesi Pd R,Sol pupilla mesafesi Pd L ,Sağ montaj yüksekliği Hg R, Sol montaj yüksekliği Hg L. çok iyi ölçülmelidir. Ölçü alınırken ölçüyü alan kişi ile hasta gözleri ayni hizada olmalıdır. Progresive lenslerin üzerinde ki montaj çizgileri silinmeden önce kullanıcı yüzünde son bir defa daha kontrol edilmelidir (montaj artısı- fıttıng cross) Şayet montaj yüksekliğini fazla ise kullanıcı orta bakış mesafesinden bakacağı için uzak görüşü bozuk olacaktır. Eğer montaj yüksekliğini düşük ise, kullanıcı yakın okumasının yetersiz olduğundan şikâyet edecektir. Çerçeve plaketleri yükseltilerek yada düşürülerek bu şikayetler nispeten giderilebilir.
    Progressive lens kullanımının kişiye çok iyi anlatılması gerekir. Uzak görüşten orta görüşe orta görüşten yakın görüşe geçildiğinde, başı eğerek yada kaldırarak değil de baş sabit kalacak şekilde gözler hareket ettirilerek bakılmasının gerektiğini, yan tarafta bir cisme bakıldığında gözlerle takip edilerek değil de başın cisme çevrilerek bakılması gerekir.
Uzak orta yakın görüş aynı camda toplayan progressive gözlük camlarını güvenle ve konforla  kullanabilirsiniz.
 
Taylan KÜÇÜKER
Eczacı Gözlükçü
Gözlükçüler ve optisyenler
 Konfederasyonu
Yönetim Kurulu Üyesi
 

Bu haber 3809 defa okunmuştur.

Delicious 
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SAĞLIK - TIP

ÇERNOBİLİ UNUTMADIK DEĞİLMİ?

ÇERNOBİLİ UNUTMADIK DEĞİLMİ? HABER : AYDIN YILDIZ ÇERNOBİL'İN ÜLKEMİZE VERDİĞİ ZARARI VE ACIYI UNUTAN VARMI? Çernobil nükleer felaketinin 28...

TARİH VE SAAT

ADALETLİ, BAŞARILI, NAMUSLU VE CESUR OLMAK!16 Mart 2019

ANKET

BELİRTİGAZETESİ'Nİ İLK NEREDEN DUYDUNUZ!

Tüm Anketler

BELİRTİGAZETESİ AJANDA

          
                                                  
BELİRTİGAZETESİ AJANDA
 
BELİRTİGAZETESİ
TÜM OKURLARININ 2019 YILI'NI TEBRİK EDER
GELECEĞE UMUTLA BAKMALIYIZ! ANTARTİKA VE UZAY ÜSLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ!
ÜRETEN DÜNYA HALKLARIYLA BARIŞIK BAŞARILI BİR TÜRKİYE İÇİN EL ELE YENİ ZAFERLERE MERHABA DEMELİYİZ

MİSAFİR TANIMA

Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.

BELİRTİGAZETESİ'NDE YAYINLANAN HABER,YAZI,RESİM,KARİKATÜR VE BENZERİ ESERLERİN SORUMLULUĞU ÜRETENLERİNE VE YAYINLATANLARA AİTTİR!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi