Belirti Gazetesi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TEŞEKKÜR EDERİM

BELİRTİ GAZETESİ, YAYINLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDER.

MİSAFİRLER BAYRAKLI SAYAÇZİYARET SAYISI TOPLAM

MAHZUNİ YOLUNDA BİR MAHSUNİ; MAHZUNİ ŞEÇER

MAHZUNİ YOLUNDA BİR MAHSUNİ; MAHZUNİ ŞEÇER

Tarih 21 Ekim 2019, 09:21 Editör Aydın YILDIZ

RÖPORTAJ - FOTOĞRAF : AYDIN YILDIZ Mahzuni Şerif yolunda yürümeye çalışan bir sanatçı olan Mahsuni Seçer, 1975 Tokat Reşadiye Gökköyü Doğumlu. Mahzuni Seçer, öğrencilerine Mahzuni Şerif anısını yaşatacak kalitede eğitim vermeye çalışıyor.

MAHZUNİ YOLUNDA BİR MAHSUNİ;
 
 
 MAHZUNİ ŞEÇER
 
 
 
 

 
RÖPORTAJ - FOTOĞRAFLAR : AYDIN YILDIZ
 
    Mahzuni Şerif yolunda yürümeye çalışan bir sanatçı olan Mahsuni Seçer, 1975 Tokat Reşadiye Gökköyü Doğumlu. Mahzuni Seçer, öğrencilerine Mahzuni Şerif anısını yaşatacak kalitede eğitim vermeye çalışıyor.
 

AYDIN  YILDIZ: MAHSUNİ SEÇER BİZE BİRAZ KENDİSİNİ ANLATMAK İSTESE NELER ANLATIR? DİYE SORDUK.

MAHSUNİ SEÇER, ANLATTI:      Mahzuni Şerif yolunda yürümeye çalışan bir sanatçı olan Mahsuni Seçer, 1975 Tokat Reşadiye Gökköyü Doğumlu. İsmi annesi Mahzuni Şerf’in müziğini beğendiği için Mahsuni takmış. İlkokulu bitirdikten sonra ortaokulu dışarıdan bitirdi. Liseyide dışarıdan bitirmek için kayıt yaptırdı ancak sınav günleri nişan gününe denk gelince bıraktı. Ancak, lise ve Üniversiteyi dışarıdan bitirmeye kararlı olan Mahsuni Seçer, herkesin okuması gerektiğine inanıyor. 2005 Mayıs’ında Sivas Hafik Kızılcaören Köyü’nden Fatoş (Fadime Işık Seçer) ile evlendi. Eşi Fatoş Hanım, lise mezunu. Mahsuni Seçer, müziğe ilk olarak bebekliğinden itibaren dedesi (Babasının babası) Aşık Mahzuni Şerif’i sevdiği için hep ‘aşık’ diye hitabederek, ‘Gelaşık git aşık’ dermiş. Daha ilkokuldan itibaren “Gel aşık bize türkü söyle” diyenlere türkü söylemeye başladı.

 

AYDIN  YILDIZ:     KİMLERDEN EĞİTİM ALDINIZ?

       

 MAHSUNİ SEÇER, ANLATTI:  Daha sonra dinlediği halk müziği sanatçılarından etkilendiği için kursa gitti. İlk ders aldığı Küçük Veysel(Veli....) adıyla tanınan müzik eğitmeninden bir buçuk yıl bağlama eğitimi aldı. 1990 Yılı’nda ilk kez geldiği İstanbul’da eğitiminin daha iyi gelişmesi için (Arif Sağ Müzik Eğitim Merkezi) ASM’de 2 yıl Arif Yanmaz Hoca’dan daha sonra da Şahin Aydın Hoca’dan da 7 yıl olmak üzere 9 yıl kadar müzik eğitimi aldı. ASM’den kurs bitirme belgesi alan Mahsuni Seçer, henüz kurs bitirmeden açtığı Gazimahallesi’ndeki Mahsuni Seçer Müzik Evi’ni 1999’dan itibaren çalıştırırken, daha sonra Mahsuni Seçer Müzik Okulu adıyla çalıştırmaya başladığı müzik merkezinde halen Türk Halk Müziği dalında  bağlama, şan, solfej, Bona ve nota eğitimi vermekte. Ayrıca gitar ve keman dersleri veriliyor.

 

AYDIN  YILDIZ:    BAŞKA ALANLARDA DERS VERMEYİ DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ ?

 

MAHSUNİ SEÇER, ANLATTI:   Keman ve İngilizce dersi de verilmeye başlatan Mahsuni Seçer, belli bir program dahilinde 2’şer saatlik (Pazartesi tatil.) her gün değişik gruplara olmak üzere ortalama 8 grup toplam 100’ün üzerinde öğrenciye müzik eğitimi verilmekte. Mahsuni Seçer Müzik Okulu’ndan müzik eğitimi alan öğrencilerden kendisini yetiştiren geliştiren hatta müzi eğitmenliği yapan, grup çalışması yapan öğrenciler var. Örneğin; Yalçın Beyaz ve Deniz Değer, kendi gruplarını ayrı ayrı kurdu. Taylan Öztürk, Vahap Arayıcı kendisini kendisini iyi geliştirirken,  Ayhan Koca, Taylan Öztürk ve Barış Şengül, aynı zamanda müzik eğitmenliği yapıyorlar. Ayrıca, yaşlarının küçük olmasına karşın 5-6 yıldır eğitime devam eden 8-13 yaşlarında öğrencileri var. Özgür Doğan, Sabri Eren Türk, Kaan Çakmak, Aylin Çevik, Ayşen Çevik(Kardeşler), Manolya Çekmez, Radyo-TV-Dernek programlarına çıktılar.

     

AYDIN  YILDIZ:  ETKİNLİKLERE KATILIYORMUSUNUZ?

 

MAHSUNİ SEÇER, ANLATTI:  Mahsuni Seçer Müzik Okulu olarak, yılda bir kez geleneksel müzik etkinliği (Kendi yetiştirdiği öğrencilerin çalıp söylediği eserler icra ediliyor.) Ölümünden sonra her ölüm yıldönümünde Mahzuni Şerif eserleri ile anılıyor. Ayrıca doğum günü ve bayramlar gibi özel günlerde etkinlikler düzenleniyor. Sanat eğitimi esnasında karşılaştığımız en önemli sorun dinleti salonu eksikliğidir. Dinleti salonu eksikliğini bir çok kişi ve kuruma bildirdim henüz bir gelişme yok. Oysa, muhtarlar, dernekler ve esnaflar bir araya gelse halkın desteğinide alrak çok amaçlı bir salon kültür sanat adına oluşturulabilir. Hedefi: Var olan halk kültürünü aldığımız eğitim çerçevesinde müzik yoluyla bir sonraki kuşağa sağlıklı bir şekilde aktarmak. Bunu yaparken müziğin evrensel bir dil olduğunu unutmadan ortak işaretler dili dediğimiz...Notasyon sistemiyle çalışıyoruz.

 

 AYDIN  YILDIZ:    MESAJINIZ;

 

MAHSUNİ SEÇER, ANLATTI:  Mesajı; Öğrencilerimiz herşeyden önce müzik ciddi bir iştir. Kendilerinde var olan müzik kültürünü eğitimlerini ciddiye alarak geliştirebilirler. Bölge halkı, çocuklarını sağlıklı eğitim veren eğitim kurumlarına yönlendirmelidir. Unutmayalımki müzik eğitimi uzun solukludur. Aileler çocuklarına eğitim sürecinde aceleci davranmamalıdır. İyi bir eğitim için sabırlı olup maddi manevi destek sunarsa daha verimli eğitim almış olurlar. Devlet, insanların üretimlerini sergileyebilmeleri için uygun mekanlar oluşturabilir. Kendi imkanlarıyla oluşturanlara destek olmalıdır.

                                                             Bu röportaj güncellenmeden önce  300 defa okunmuştur.

 

Bu haber 5763 defa okunmuştur.

Delicious 
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARŞİV

KADİROV,

KADİROV, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov son günlerde hakkında basında çıkan Paralel tezgah iddialarına net cevap v...

TRAFİK KURALLARI VE UYARI İŞARETLERİ CİDDİYE ALINMALI!

TRAFİK KURALLARI VE UYARI İŞARETLERİ CİDDİYE ALINMALI! HABER - FOTOĞRAF : AYDIN YILDIZ TRAFİK KURALLARI VE UYARI İŞARETLERİ CİDDİYE ALINMALI!

TARİH VE SAAT

ADALETLİ, BAŞARILI, NAMUSLU VE CESUR OLMAK!16 Mart 2019

ANKET

BELİRTİGAZETESİ'Nİ İLK NEREDEN DUYDUNUZ!

Tüm Anketler

BELİRTİGAZETESİ AJANDA

          
                                                  
BELİRTİGAZETESİ AJANDA
 
BELİRTİGAZETESİ
TÜM OKURLARININ 2019 YILI'NI TEBRİK EDER
GELECEĞE UMUTLA BAKMALIYIZ! ANTARTİKA VE UZAY ÜSLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ!
ÜRETEN DÜNYA HALKLARIYLA BARIŞIK BAŞARILI BİR TÜRKİYE İÇİN EL ELE YENİ ZAFERLERE MERHABA DEMELİYİZ

MİSAFİR TANIMA

Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.

BELİRTİGAZETESİ'NDE YAYINLANAN HABER,YAZI,RESİM,KARİKATÜR VE BENZERİ ESERLERİN SORUMLULUĞU ÜRETENLERİNE VE YAYINLATANLARA AİTTİR!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi